Historia Akademickiego Zwiąku Sportowego

Powstanie AZS

Wiosną 1907 roku, Wacław Majewski studen medycyny wraz z przyjacielem Władysławem Krylukiem wybrali się na Babią Górę. Na dworcu kolejowym spotkali oni czterech młodych ludzi, którzy z nartami i kijami zajęli miejsce w pociągu. Rozpoczęla się rozmowa, w trakcie której wynikło, że zamierzenia całej szóstki są identyczne. Wyprawa zakończyła się pełnym sukcesem. Systematycznie zwiększała się liczba naśladowców, zaczęli się zastanawiać nad możliwością zorganizowania związku, który by zrzeszał wszystkich pragnących spędzać wolne chwile na zimowych i letnich wędrówkach. Zaczęto szukac wzorów. Znaleziono statu akademickiego związku sportowego istniejącego przez pare miesięcy we Lwowie, wyszperano również statut jakiejś anigielskiej akademickiej organizacji sportowej. Postanowiono działać. Dopiero trzecie zebranie, zwołane 15 maja 1909r w jednej z maleńkich salek "Collegium Novum" powołało do życia studencką organizacje sportową.

Okres miedzywojenny

W okresie międzywojennym w AZS nastąpił szybki rozwój sportu. Powstaja we wsysztkich ośrodkach akademickich Kluby AZS. Azetsiacy są prekursorami nowych dyscyplin sportu.

Zawodnicy AZS odnasza sukcesy krajowe i międzynarodowe. Zdobywaja medale olimpijskie.

Halina Knopecka

Amsterdam 1928 - pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski, pierwsze olimpijskie zwycięstwo.

Roger Verey i Jerzy Ustupski
Berlin 1935 - Mistrzostwo Europy w Wioślarstwie.

Po II Wojnie światowej

następuje odbudowanie stanu organizacyjnego i powołanie Klubów AZS we wszystkich szkołach wyższych. W latach 50 i 60-tych utrzymuje się dominacja zawodników i drużyn AZS w rywalizacji krajowej a także ich poważny wkład w sukcesy międzymarodowe i olimpijskie.

Waldemar Baszanowski
Dwa złote medale olimpijskie w trójboju (1964 Tokio, 1968 Mesksyk)

Jacek Wszoła
Złoty medal olimpijski w skoku w zwyż (1967 Montreal)

Paweł Nastula
Złoty medal olimpijski w Judo (1996 Atlanta)

Tomasz Kucharski
Złoty medal olimpijski w Wioślarstwie (2000 Sydney)

Dominacja na krajowym podwórku

sportowcy AZS zdominowali krajową rywalizację w wiekszości dyscyplin. Świetne lata: "Czarodziejów z Bielan", "Toruńskich Pierników" w koszykóce, wielokrotne tytuły mistrzów Polski siatkarzy i siatkarek AWF Warszawa, medalowe pozycje lekkoatletów, wioślarzy, szermierzy, judoków.

W latach 60

zaczyna rozwijać się w AZS nurt sportu uczelnianego. Powstaja różnorodne formy rozgrywek dla ogółu studentów, berdziej w wymiarze rekreacyjnym niż sportu wyczynowego. Wspólnie ze Studiami Wychowania Fizycznego i Sportu powstaje szeroki program imprez typu mistrzostwa szkół wyższych, lig międzyuczelnianych i uczelnianych i zajęć rekreacyjno-sportowych.

Historia Tarnowa

(kliknij i zapisz plik na dysku)

Poprzednia strona Akademickiego Związku Sportowego w Tarnowie